Výpověď Petr Smital

Od Ivo Protivínský

…dostal jsem výpověď za hrubé porušení pracovní kázně- (porušení směrnice ŘLZ 5/20005) za to, že jsem (z mého pohledu) nepovinné, zaměstnavatelem nařízené testy napsal záměrně na „0“ bodů a opravného přezkoušení jsem se odmítl účastnit.
A to nemluvím o zákonné ochraně před výpovědí pro odborové funkcionáře.
Dvouměsíční výpovědní doba skončila 31.7.2008.
Chci se s Vámi podělit o cennou zkušenost z posledního týdne této výpovědní doby:

Neustále jsem zvažoval všechna pro a proti a společně s několika dalšími lidmi, jsme zhodnotili výsledný efekt a zvítězil fakt, že se v těchto dnech dalo do pohybu mnoho věcí, na kterých odboráři po mnoho let pracovali a jednoduše řečeno „chtěl jsem být u toho“!
Navštívil jsem proto dopravního náměstka p. Ballnera a zeptal se, zda ještě nabídka že„napíšu v naší autoškole opravné testy ze silničního zákona a DP zruší výpověď“ stále platí! Odpověděl v tom smyslu „proč jsem nepřišel dřív a že o tom nechce rozhodovat sám a musí si to rozmyslet, ať přijdu zítra“- (tj.30.7.2008).
Na druhý den mi dal svolení, absolvoval jsem tedy přezkoušení a s podpisem vedoucího střediska p. Škuty na „souhlasu se zrušením výpovědi“ navštívil opět ing. Ballnera.
S vidinou konce dvouměsíčního stresu jsem jen okrajově vnímal jeho slova …o půl roce a pak se uvidí…
Poslal mě na osobní oddělení, kde za prapodivného chování mi dali podepsat souhlas se zrušením výpovědi, (do teď nevím proč, když výpověď mi dali ONI a ne já jim) a následně mi oznámili, že mi připraví novou pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.1.2009.

Teprve teď mi to docvaklo.
Po horečném přemýšlení a telefonické poradě s právníkem, jsem tuto „vstřícnou“ novou smlouvu odmítl podepsat.
Určitě to se mnou mysleli upřímně a nechápali mé obavy, že je to způsob jak se mně elegantně zbavit, ale rozhodně „toto“ jsem nečekal. Normální by přece bylo: pokračujeme tam, kde jsme skončili, čili měl jsem smlouvu na dobu neurčitou a ta pokračuje dál! ONI mají jako vždy jiný názor a JÁ propásl svou šanci….

Teď prý jsem nezaměstnaný, avšak já jsem i nadále přesvědčen o tom, že zaměstnavatel není oprávněn mi jednostranně ukládat a vyžadovat plnění takových povinností, které jsou předmětem této směrnice bez mého souhlasu, natož vědomí…
S ohledem na tuto skutečnost budu nadále žádat v souladu s § 69 zákoníku práce o přidělování práce a trvat na tom, aby mě dále zaměstnávali a pokud tak neučiní, jsem připraven se svého nároku domáhat soudní cestou!

Smital Petr v.r.
Stále ještě předseda DV OS DOSIA Autobusy Hranečník.
01.08.2008