Ztížené pracovní podmínky

Od Ivo Protivínský

Před krátkou dobou vyšel v MF DNES článek o ztížených pracovních podmínkách, mimo jiné i v DP Ostrava. Tiskový mluvčí Ing.Albrecht, sděloval veřejnosti jak je v horkých dnech o zaměstnance, zejména řidiče MHD, dobře postaráno. Mimo jiné zmiňoval i možnost využití tzv.Sodobarů na konečných zastávkách a provozovnách.

Dne 12.7. bylo nahlášeno, že se jeden ze sodobarů porouchal (konečná Výškovice). Od nahlášení této skutečnosti odpovědným vedoucím zaměstnancům, se událo mnoho, nicméně sodobar je stále v poruše. Na ZV se začali obracet zoufalí řidiči s žádostí o pomoc. Hovořili jsme postupně s každým, kdo má jakýkoliv podíl odpovědnosti za provoz sodobarů až jsme narazili na téměř nepřekonatelný problém:
V podniku kompetentní vedoucí pracovníci si předávali tento úkol jako horký brambor. Výsledkem je, že jsou v tuto chvíli nefunkční již 3 sodobary(Dubina, Hranečník, Výškovice).

Sifon ze sodobaru sice není pitný režim, ale jedná se o přefiltrovanou a ochlazenou vodu v níž lze rozpustit tablety, které mají zaměstnanci přiděleny právě k zajištění pitného režimu. Z klimatizované kanceláře, či zpoza volantu klimatizovaného vozu se na problematiku žhavých letních dní dívá poněkud jinak.

Připomíná nám to příběh o sedlákovi, který z úsporných důvodů postupně snižoval svému koni krmné dávky. Časem koník pošel hlady. Sedlák se rozčiloval: „Ten pitomec! Kdyby vydržel ještě týden, nemusel žrát vůbec!“

Závěrem se naskýtá otázka: Co dělají pracovníci Sociálního odboru a odboru Bezpečnosti práce? Nejsou to právě oni, v jejichž pracovní náplni je eliminace zdravotních rizik, vyplývajících ze zvýšené tepelné zátěže? Odpovězte si každý sám!