Svátky Sobota 24. 8. svátek má Bartoloměj   Napište hledané slovo: 
Vložil/a:  Piwosch  2008-06-23 15:07:08  
Moravskoslezský deník 23.6.2008 - V úterý bude stávka. Problémy budou s dopravou i u lékařů.
Ostrava - Ostravští řidiči, učitelé, zdravotníci, horníci či oceláři se připojí ke stávce proti vládním reformám, kterou na úterý vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů.Někde se ke stávce připojí jen symbolicky, jinde zastaví práci.

Například ve Fakultní nemocnici s poliklinikou je stávka naplánována mezi sedmou a devátou hodinou, v osm hodin se stávkující zdravotníci setkají na shromáždění před poliklinikou. Které konkrétní ambulance či další pracoviště ale nebudou lidem k dispozici, se ještě upřesňuje. Podepisování účastníků stávky bude ukončeno až v pondělí odpoledne.

A co zdravotníky do stávky žene? „Jednoznačně stávkujeme kvůli neustálým pokusům o převod fakultních nemocnic a odborných ústavů a převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti,“ vysvětil Jiří Lorenc, předseda Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Fakultní nemocnice Ostrava. Proti tomuto záměru se zaměstnanci nemocnice vyjadřovali již v podpisové akci na přelomu dubna a května a sešlo se na ní 1050 podpisů.

Asi největší problémy by mohli mít lidé kvůli omezení dopravy, to se plánuje mezi třináctou a čtrnáctou hodinou. Podporu stávce oznámili odboráři dopravců Connex, ČSAD Havířov a Frýdek-Místek či Dopravního podniku Ostrava (DPO). „Tyto reformy se dotýkají negativně většiny lidí. Snad nejhorší je posunutí odchodu do důchodu. Vždyť už po padesátce má spousta řidičů špatný zdravotní stav,“ vysvětlil Ivo Protivínský z odborové organizace DPO.

Během stávky od 13 do 14 hodin by v Ostravě měly mít omezený provoz tramvajové linky 6, 10, 11 a 13. Dopravní podnik oznámil, že se mu podaří nestávkujícími řidiči zajistit pravidelný provoz na linkách 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12 a 17 i na všech trolejbusových linkách. Naopak na autobusy by se lidé v tuto dobu příliš spoléhat neměli, jejich provoz bude omezený. Jezdit budou přednostně v okrajových částech města, kde je omezená možnost náhradního spojení jinými linkami městské hromadné dopravy.

Při stávce 24. června se zřejmě zastaví i vlaky. „Budeme dělat taková opatření, abychom byli co nejrychleji schopni dostat po stávce vlaky do svých tras a časů a aby dopady na cestující byly co nejmenší,“ uvedl přednosta stanice Hlavní nádraží v Ostravě.

V huti budou chodit v bílých pláštích

Viditelným způsobem chtějí stávku podpořit i odboráři hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava, práci ale nezastaví. „Pořídili jsme tři tisíce bílých plášťů s nápisem, který kritizuje současnou reformu. Stávka se koná v době střídání směn, takže někteří ho budou mít na sobě při práci, někteří budou v této době právě končit,“ sdělil odborový předák koksovny Leopold Laskovský.

Hodinu budou stávkovat i hornické odbory OKD. Jejich předseda Miroslav Syrový odhaduje, že v každé šachtě se v této době sejde na mítinku dvě stě až tři sta lidí. „Je to složité udělat stávku tak, aby nepoškodila zaměstnavatele,“ podotkl Syrový s tím, že jednají o tom, kolika lidem z ranní směny se podaří vyfárat v jednu hodinu z dolu na povrch a kolik horníků z odpolední směny sfárá až po druhé. Hornické odbory chtějí stávkovat hlavně proti důchodové reformě a také proti privatizaci důchodových pojišťoven. „Je naprosto nepřijatelné, aby horníci pracovali pod zemí do pětašedesáti let,“ zdůraznil Syrový.

Stávkující odboráře podpoří také školy. „Stávku podporujeme, ale většina škol se připojí pouze symbolicky,“ uvedla Marie Horvátová ze školských odborů v Ostravě. Řada tříd je totiž podle ní v tento den na školních výletech či sportovních akcích a branných cvičeních a odpoledne už se neučí. „Vadí nám celkově přístup našich zákonodárců. Reformy mají negativní dopad na školství. Například letos už školy přišly o čtvrtinu prostředků na školní pomůcky,“ uvedla Horvátová.

Zpět            Verze pro tisk